Húsvéti menü

Aperitif
 Vilmoskörte pálinka 
 
  Leves 
Tárkonyos bárányragu-leves
Előétel
 Möcsényi chardonnay (Zwack Kereskedőház 2008 évjárat)
Előétel
Nyúlérmék tavaszi fűszerkéregben magvas palacsintafánkkal
Főétel
 Egri leányka (Thummerer Vilmos 2007 évjárat)
Főétel
Idei rántott csirke rizi-bizivel, rácsos burgonyával csirkemártással
Desszert
Tokaji Muskat Lunel (Láng-Lauder 2005 évjárat)
Desszert
Császármorzsa sárgabarackízzel 
  Fekete kávé

 

Leves Tárkonyos bárányragu-leves

 

Forró olívaolajban megpirítjuk a finomra vágott hagymát, beletesszük a faggyútól nagyrészt megtisztított, felkockázott bárányhúst (ha egy kicsi faggyú marad rajta, erőteljesebben kijön a bárányhús sajátos íze). Sózzuk, borsozzuk, beledobjuk a babérleveleket. Hozzáadjuk a kockára vágott sárgarépát, fehérrépát és zellert - úgy mutatós, ha a zöldség kb. ugyanakkora kockákra van vágva, mint a hús. Beleaprítjuk a fokhagymát is, és az így összeállt zöldséges húst erősebb tűzön kavargatva jól lepirítjuk. Amikor a hús már majdnem puha, kevés liszttel megszórjuk, azzal is lepirítjuk, aztán a vízzel vagy a húslevessel feleresztjük. Ha van friss tárkonylevelünk, akkor vágjuk finomra, és bőségesen hintsük meg vele a főzésben lévő levest, de tegyünk hozzá petrezselymet is. Ha nincs friss tárkony, akkor használjunk bőségesen a petrezselymet, és a már előzőleg tárkonyecetbe áztatott szárított, morzsolt tárkonylevelet. A zöldfűszerekkel együtt főzzük, míg a hús teljesen puha lesz.

A másnaposságot enyhítő, a fáradt gyomrot megnyugtató levesek közös sajátsága, hogy szinte mindegyikben van tárkony. A tárkonyról kevesen tudják, hogy bár világszerte francia fűszernek tartják, valójában Közép-Ázsiából származik, arab közvetítéssel jutott el az ókori görögökhöz, majd elterjedt egész Európában, és az erdélyi magyar konyha legfontosabb és legsokoldalúbb ízesítője lett. Sokféle gyógyhatást tulajdonítottak neki, még kígyómarás ellen is hatékonynak tartották ezt csodálatosan illatos füvet, de étvágyfokozó, emésztést könnyítő hatása kétségtelen. Ezt az is bizonyítja, hogy gyógyteaként használják. A tárkonyecet pedig a hozzáértők szerint az ecetek királya: számos gourmet-fogás elképzelhetetlen nélküle.

 

Nyúlérmék tavaszi fűszerkéregben magvas palacsintafánkkal

Az olajat kevés vajjal elkeverjük, majd az érmék mindkét felét 2-2 percig sütjük benne. Ezután sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk vadalaplével, majd előmelegített sütőbe tesszük 3-4 percre. Ezután a maradék vajat a pecsenyelébe keverjük, majd ezt a húsra locsoljuk. A széttépkedett salátát tálra tesszük, meglocsoljuk ecettel és olívaolajjal, majd rátesszük a húst, és már kínálhatjuk is.

Magvas palacsintafánk

A lisztből, a tejből, a 2 tojásból és a 2 ek. olajból sós palacsintatésztát keverek,és 8-10 cm átmérőjű, vastagabb palacsintákat sütök belőle. A burgonyát héjában megfőzöm, villával összetöröm és a sóval, a tejföllel és az összetört vagdalthús konzervvel vagy apróra vágott hagymával együtt pirított tarjával, sonkával összekeverem. Borssal ízesítem, tejföllel lazítom. Egy-egy palacsintára a töltelékből halmokat rakok, a szélét körben megkenem tojásfehérjével, a másik palacsintával befedem, a széleket összenyomkodom, és az így megtöltött palacsintákat nagyon forró olajban ropogósra sütöm. (Ha szétnyílik, akkor sem jön ki belőle a töltelék.) Konyhai papírtörlőre szedem, mert elég sok olajat felszív.
Jó feltétnek, de önálló ételként is finom.
 
 
Idei rántott csirke rizi-bizivel, rácsos burgonyával csirkemártással
  1. A rántott csirkénkhez a csirkecombokat megtisztítjuk, bőrét lehúzzuk. A bőr tele van koleszterinnel ami ugye nem hiányzik a szervezetünknek. Alaposan megmossuk.
  2. A vastag részét bevágjuk, a húst szétterítjük és besózzuk. És félretesszük, hogy a hús a sót jól magába szívja.
  3. Felütjük a tojásokat egy edénybe, alaposan felverjük, majd két másik edényt előveszünk, az egyikbe lisztet a másikba zsemlemorzsát teszünk.
  4. A fokhagymát összezúzzuk és belekeverjük a felvert tojásba.
  5. Ezt követően megkezdhetjük a rántott csirkének való húsunk panírozását.
  6. Elsőként a lisztbe forgatjuk, majd a tojásba, végül a zsemlemorzsába.
  7. Amíg a panírozást végezzük a tűzhelyen az edényben az olaj felforrósodik.
  8. Amint minden csirkehúsunk bundában van, levesszük a gáz lángját kicsire és elkezdjük lassú tűzön sütni a rántott husinkat.
  9. A képen a lent található köret leírása lentebb található.
  10. Rizibizi kukoricával:
  11. A rizibizinkhez, kevés olajon odatesszük a rizst a tűzhelyre, egy picit kevergetjük. Majd beletesszük a borsót és a kukoricát..
  12. Körülbelül 10 perc dinsztelés után, mikor már látjuk, hogy a kukorica és a borsó kezd összeesni, rászórjuk az apróra vágott petrezselymet, ezzel jól elkeverjük.
  13. Felengedjük vízzel, hogy éppen csak ellepje, megsózzuk és hirtelen felforraljuk.
  14. Amint felforrt elzárjuk alatta a gázt, az edény fedelével letakarjuk és ráborítunk egy konyharuhát, hogy a gőz ne tudjon kiszökni.
  15. Körülbelül 10 perc alatt a saját gőzében megpuhul a rizibizink és a kukoricánk.

Császármorzsa

A búzadarát, a cukrot és a vaníliás cukrot összekeverjük, majd ráöntjük a langyos tejet. Aki szereti a mazsolát azt is tehet bele. 15-20 percig pihentetjük, hogy a dara felszívja a tejet. Beletesszük a két tojássárgát és jól elkeverjük. A tojásfehérjét kemény habbá verjük és azt is hozzákeverjük. A sütőedényben felmelegítjük a Ramát és beleöntjük a masszát. Darabosra, illetve morzsásra sütjük. Ízlés szerinti lekvárral tálaljuk.